Tyto mince však nebyly mince doslova. Říkalo se jim statéry. Bankovky přišly až dlouho po nich, a to prý v Číně. Vznikly ze směnek v jedenáctém století. Kdy byla provedena první půjčka, nebo potom hypotéka se asi už nikdy nedozvíme. Ne, že by to bylo nějak moc důležité, ale zajímavé by to rozhodně bylo. Ve středověku už se půjčovalo ve velkém a dělali to převážně muži, kteří byli zváni lichváři. Tito přežili až do války, a ještě i poté se nějaký našel. Dnes nemáme slovo lichva přesně definováno. Tedy, nemíním tím slovo jako takové, ale přesnou částku, od které se již půjčka za lichvu považuje.
Není nikoho, kdo by to chtěl určit. Kdysi, za vlády komančů, tedy komunistů půjčovala peníze jen státní spořitelna. Slovo banka u nás neexistovalo, protože to bylo slovo z ciziny, a to z ciziny imperialistické. Což bylo špatně, takže nám vlastně pro běžné lidi zůstala jen a pouze právě ta spořitelna. Ta prováděly půjčky, ale žádnou hypotéku. Toto slovo patřilo rovněž na seznam nepodporovaných. K půjčce jste potřebovali doklad ze zaměstnání a někde také potvrzení, že žijete životem řádného socialistického občana. To jsem si opravdu nevymyslel, to je fakt.
V dnešní době chtějí ve většině bank také potvrzení, ale jen o příjmu. Jak si žijete je nezajímá. Pokud tedy chcete půjčku, budete o toto požádání a možná ještě nějaký další navíc. Celý proces to zdržuje, ale to nikoho nezajímá. Ale pak je zde ještě americká nebankovní hypotéka, kde se nedokladuje vůbec nic. Zdá se vám to neuvěřitelné? To vám rád věřím a mohu vás tedy přesvědčit. V případě, že máte o výše citovanou hypotéku zájem, tak klikněte na odkaz a ten vás přesměruje naprosto jinde. Zde uvidíte na pravé straně kratičký dotazník. Ten vypište, přiložte fotografie a odešlete. Pokud bude vše v pořádku, přijede k vám kurýr a celé to dojedná.
0 komentářů: „Krátce z historie peněz až k hypotékám“