Jak nás technologie přetváří


Žijeme v době velkého technologického rozmachu. O tom není ani nejmenších pochyb. Nová vylepšení jsou k zařízením přidávána dnes a denně, a reklamy nás neustále přesvědčují, abychom si pořídili ten nejnovější model. Je jasné, že technologiemi přetváříme planetu, dnes rychleji než kdy dřív, ať už k dobrému či špatnému.

 

Jen málokdo si však uvědomuje, že technologie přetváří i nás, a to jak naši fyzickou podobu, tak i zvyky a zažité vzorce chování. Na sobě to samozřejmě nepozorujeme, avšak když potkáme například starého člověka, který si s moderními technologiemi nerozumí, zjistíme, že jeho mysl je nastavena úplně jinak, než ta naše.

 

technologie jsou propojené

 

To je způsobeno především tím, že jsme se na technice naučili být závislí. Kdo z nás se obejde například bez ledničky? A přece ji lidé kdysi neznali a dokázali přežít i v našich klimatických podmínkách s horkým létem. Jen to vyžadovalo jiné zvyky, než máme dnes, především co se týká nákupu.

 

Pokud jde o fyzickou podobu, pak ta se samozřejmě mění pomaleji. I zde jsou však již vidět určité změny, především u nejmladší generace. Můžeme si například všimnout, že průměrná výška člověka neustále roste. Jistě, částečně za to může lepší strava a zdravotní péče, zejména v dětství, avšak svůj podíl na tom má také to, že valnou část práce, kterou lidé dříve dělali, zastanou stroje. Můžeme tak dát více energie na růst a vývoj.

 

vývoj nových technologií

 

To samé platí, co se týče průměrné délky života. I ta se neustále zvyšuje. Za tím samozřejmě stojí lepší zdravotní péče, i ta je však značně závislá na nových technologiích. Stačí se podívat, kolik vyšetřovacích přístrojů máme dnes k dispozici o kterých se našim předkům ani nesnilo. Dokážeme tak mnoho chorob diagnostikovat již v raném stadiu, kdy se s nimi lze vypořádat mnohem lépe.

 

Je pak jasné, že tyto změny budou pokračovat, ať se nám to líbí, či nikoliv. Je jen otázkou, zda hceme být jejich součástí.

0 komentářů: „Jak nás technologie přetváří“